Мистецькі перегуки

                Ім’я Никанора Харитоновича Онацького,українського художника, поета й музейника, нині відоме кожному мешканцю нашого  міста.

         1920 року він створює в Сумах історико-художній музей,одним з найцікавіших відділів якого стає Шевченківський зал.За кілька років до цього Олександр Олесь, який періодично місяцями живе в Сумах, знайомиться з місцевою інтелігенцією, зокрема з просвітянином Н.Х.Онацьким, учителем малювання та чистописання Сумського реального училища й кадетського корпусу. Дружні стосунки вже відомого поета, автора кількох збірок із просвітянином Н. Х. Онацьким визначалися спільною участю в міських заходах «Просвіти», разом друзі були на зібраннях з нагоди 50-річчя смерті Т. Шевченка. Олександр Олесь схвально відгукнувся про картини й малюнки вчителя на шевченківську тематику, підтримав і як поета. Свою просвітянську роботу Н. Онацький розпочав ще в Лебедині. Там же з’явилися перші публікації його віршів у журналі «Рідний край», у літературних альманахах, в антології «Українська муза». З деякими поезіями виступав у місцевій «Просвіті», яку назвав Шевченківським гуртком після поїздки до Канева й Києва. Окрім малюнків, створених у  Каневі,  Н. Х. Онацький сфотографував родину В. О. Ядловського - хранителя могили Тараса Шевченка.

         1920 року Н. Онацький очолив комісію зі спорудження пам’ятника Т. Шевченку в Сумах (відкритий 1927 року, автор І. П. Кавалерідзе). Чимало зробив він і для вивчення родинного склепу Хрущових у с.Лифине, де перебував Т. Шевченко. Н. Онацький створив пейзажні малюнки та твір «Хата на Тарасовій горі», що вийшли поштовою листівкою-карткою.     

Download
Никанор Онацький
Никанор Онацький.doc
Microsoft Word Document 261.0 KB
Download
Автопортрет Н.Онацького
Автопортрет Никанора Онацького.jpg
JPG Image 298.1 KB
Download
Автопортрет Н.Онацького (2)
Автопортрет Никанора Онацького (2).jpg
JPG Image 560.0 KB